Za Českou republiku se na přípravě obou hodnotích zpráv významně podílely vědkyně z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe: Julia Leventon jako koordinující hlavní autorka hodnotící zprávy zaměřené na transformativní změnu, Zuzana Harmáčková jako koordinující hlavní autorka hodnotící zprávy zaměřené na nexus.
Více o mezinárodních hodnotících zprávách o souvislostech mezi společností a přírodou najdete v tiskové zprávě
V Národním zemědělském muzeu v Praze dnes byla zahájena výstava Fotosyntéza. Fotosyntéza je nejen „zázrakem přírody“, ale také přírodní děj, který je součástí celé řady oborů lidské činnosti. Návštěvníci se budou moci s fotosyntézou seznámit díky velkoplošným instalacím s interaktivními prvky, ale také díky modelům a sbírkovým předmětům.
Na výstavě se prezentuje také CzechGlobe. Oddělení adaptivních biotechnologií představí své fotobioreaktory, prostřednictvím virtuálních prohlídek si zájemci mohou prohlédnout další experimentální pracoviště a v zóně „kino“ zhlédnout videoprezentaci „Fotosyntéza – základ potravinové produkce.
Výstava potrvá do 31. 12. 2025. O výstavě více zde
Co se děje s naší českou krajinou, jak a proč ji ničíme? Čím se liší česká zemědělská krajina od té rakouské? Poslechněte si podcast s přírodovědcem Jakubem Hruškou (CzechGlobe) o lesních a vodních ekosystémech…
Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Jedním z hostů v pořadu Fokus Václava Moravce v dílu Počasí a člověk byl také bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe. Tato část pořadu je ke zhlédnutí zde
Týden Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice. Zahrnuje akce na pracovištích, přednášky, výstavy, vědecké kavárny… V letošním roce se akce bude konat ve dnech 4. – 10. listopadu. Zajímavý program pro školy a veřejnost připravil také CzechGlobe. Těšit se můžete na exkurze – komentované prohlídky i na zajímavé přednášky, a to 5. listopadu 2024.