Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Zmírnění následků sucha a nedostatku vody řeší i vláda ČR

Jedním z bodů jednání vlády ČR dne 18. května měl být „Návrh opatření k omezení následků sucha a nedostatku vody v ČR a vyjádření finančních potřeb jejich realizace“, který předložil ministr zemědělství. I když projednávání tohoto bodu bylo přerušeno, sdělovací prostředky se tématu věnovaly po celý den a prostor v nich dostali i kolegové z CzechGlobe.

K vládnímu opatření proti suchu, na které by vláda měla přispět téměř 2,5 mld. Kč, se v ranním Studiu 6 vyjádřil prof. Zdeněk Žalud. Zmínil potřebu řešení problému jak hydrologického, tak zemědělského sucha. Hydrologickému suchu lze předcházet zlepšením stavu vody ve vodních tocích a nádržích. Zemědělské sucho lze pak zmírnit zadržování vody v krajině a na polích. K tomu může zemědělcům napomoci změna skladby pěstovaných plodin, která však ne vždy je pro ně ekonomicky výhodná. Možnou cestou řešení situace je podpora živočišné výroby, která by umožnila pěstovat plodiny na krmiva. Celý rozhovor je ke stažení zde ( Část „Vládní opatření proti suchu“)

Tématem večerního pořadu 90´ČT24 bylo sucho jako hrozba budoucnosti. Jedním z odborníků, který dostal prostor se k tématu vyjádřit byl prof. Miroslav Trnka. Za hlavní příčinu současného sucha označil zvyšující se teploty, růst spotřeby vody v krajině, přičemž srážky zůstávají v podstatě konstantní. I když sucho k našemu klimatu patří, poslední dekády jsou nezvyklé. Sucha jsou častější, trvají déle, doba mezi epizodami sucha se zkracuje. Umíme s vodou hospodařit, kde se nejvíce plýtvá? Je v lidských silách ovlivnit nebezpečí sucha z dlouhodobého hlediska? Poslechněte si celý rozhovor, který je ke stažení zde ( Sucho jako hrozba budoucnosti? Část II.  7:37 – 14:32 min)